Bota

Nacionalisti hungarez Orban nuk njeh limite, drejt mandatit të tretë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:21 - 08/04/18 |
mapo.al

Që prej orës 06:00 të ditës së sotme, në Hungari po mbahen zgjedhjet parlamentare, të cilat do të mbyllen në orën 19:00 dhe 2-3 orë më vonë priten edhe rezultatet e para.


 Sondazhet tregojnë se Viktor Orban është drejt një mandati të tretë si kryeministër, teksa partia e tij Fidesz është rreth 20 pikë para partisë së ekstremit të djathtë Jobbik dhe socialistëve të qendrës së majtë.

Partia e Orban pritet të fitojë pa vështirësi një shumicë parlamentare, ndërsa analistët opozitarë shprehen se fitore do të ishte edhe nëse Fidesz do të humbte super-shumicën e saj.


Aktualisht partia e Orban kontrollon 2/3-at e legjislaturës së përbërë prej 199 deputetësh dhe kjo e ka lejuar të miratojë një sërë ligjesh të diskutueshme, që vënë nën presion shtypin dhe gjyqësorin.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas