Aktualitet

NASA gati të ndërtojë avionin që fluturon me 1500 km/h
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:42 - 18/12/19 |
mapo.al

Avioni eksperimental i NASA’s, X-59, që mund të kthejë në realitet udhëtimin e pasagjerëve komercialë me shpejtësi supersonike, ka marrë lejen për t’u ndërtur.


QUESST është “Teknilogjia e Hedshtur Supersonike”, dhe në këtë avion që do të ndërtohet nga Lockheed Martin, mund të vihet në punë që në vitin 2021.


<
>
avioni i NASA2 avioni i nasa3 avioni i NASA1 avioni i nasa avioni i NASA-s

Ky është avioni i parë me pilot me të cilin ka punuar NASA në 30 vitet e fundit, dhe qëllimi është që të dulet zhurma e lartë supersonike.


Nëse arrihet kjo, avioni që do të fluturonte me 1500 km/orë, në një lartësi prej 16 mijë metrash, nuk do të shkaktonte asnjë zhurmë në tokë.
Etiketa:

Pas