Aktualitet

Ndahet nga jeta ish-ministri i Shëndetësisë dhe doktori i njohur

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:40 - 18/05/20 |
mapo.al

Është ndarë mbrëmë nga jeta në moshën 68-vjeçare Prof.Maksim Cikuli.


Profosor Maksim Cikuli dha kontributin e tij të veçantë si mjek dhe pedagog i gjenetikës.


Ai është themeleusi i shërbimit të vetëm kombëtar të gjenetikës nē Shqipëri, ndërsa si politikan, ai shërbeu në poste të rëndësishme në qeveritë e Partisë Demokratike.


I lindur në Korçë në vitin 1952, prof.Cikuli shërbeu si Ministër i Shëndetësisë dhe i Mbrojtjes së Mjedisit.


Ai ka qenë pjesë e forumeve drejtuese të PD që prej vitit 1994, si anëtar i kryesisë së PD, anëtar i Këshillit Kombëtar dhe dy herë deputet në legjislaturën e viteve 1996 dhe atë të vitit 2001.


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas