Aktualitet

Ndarja nga jeta e Finos- Berisha: Një zë i moderuar në grupin ekstremist të PS


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:02 - 29/03/21 |
mapo.al

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për ndarjen nga jeta të deputetit socialist Bashkim Fino i cili humbi betejën me koronavirusin. Berisha shkruan se Fino ishte një prej figurave më të spikatura të socialistëve dhe qeverisjes së vendit duke veçuar rolin e tij në këto 30 vite politikë në postim e kryebashkiakut të Gjirokastrës dhe si kryeministër i vendit në vitin 1997.


Berisha thotë se në vlerësimin e tij, në postin e kryeministrit në atë periudhë të vështirë për vendin, Fino e përmbushi në frymë bashkëpunimi dhe me përgjegjësi. Ai i shpreh ngushëllime familjes.


“Mesazh ngushellimi per Bashkim Finon! Miq, Covid 19 e ndau nga jeta para kohe Bashkim Finon, njerin prej presonaliteteve me te spikatura te Partise Socialiste dhe qeverisjes se vendit.

Gjate ketyre 30 viteve ne politike, Bashkimi ka mbajtur detyra te rendesishme nga kryetar bashkie i qytetit te tij te lindjes Gjirokastres deri ne kryeminister i qeverise se pajtimit kombetar ne vitin 1997, e cila kishte si detyre me kryesore pergatitjen e zgjedhjeve te parakohshme, detyre te cilen ne vleresimin tim ai e permbushi ne fryme bashkepunimi dhe me pergjegjesi.Pas atyre zgjedhjeve deri sot ai si deputet i PS dhe qeveritar i saj ka kryer detyra te rendesishme duke qendruar nje ze i moderuar ne grupin drejtues ekstremist te PS. Duke shprehur ngushellimet e mia me te ndjera familjes Fino per humbjen e pakompensueshme, une i lutem Zotit qe shpirti i Bashkimit te saj te dashur te gjeje paqen e merituar. Amin. Sb”, shkruan Berisha.1


Etiketa: , ,

Pas