Politika

Ndarja nga jeta e Hajdaragës, PD: Humbëm një kundërshtar të denjë politik
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:09 - 30/07/18 |
mapo.al

Ish-ministri i Mbrojtjes dhe nënkryetari i Partisë Socialiste Luan Hajdaraga u nda nga jeta sot në moshën 69-vjeçare.


Personalitete të fushave të ndryshme dhanë mesazhe ngushëlluese për familjen e profesorit socialist.


Edhe Partia Demokratike ka shpërndarë një mesazh ngushëllimi për familjen e Hajdaragës, teksa thekson se “humbën një kundërshtar të denjë politik”.“Si nënkryetar i PS dhe më pas si Ministër i Mbrojtjes apo zëvendësministër i jashtëm, Profesori i njohur i psikologjisë dha kontribut në normalizimin e jetës politike në vend, në zbatimin e një diplomacie pa ndikime partiake dhe mori pjesë aktive në aksionin mbarëkombëtar për zgjidhjen e krizës së të shpërngulurve shqiptarë të Kosovës”, thuhet në mesazhin e selisë blu.


Mesazhi i plotë i PD:


Partia Demokratike shpreh ngushëllimet e saj më të thella për ndarjen nga jeta të Luan Hajdaragës, protagonist i zhvillimeve të së majtës shqiptare gjatë 28 viteve të fundit.

Hajdaraga ishte një kontribues i jetës politike pluraliste në Shqipëri dhe luajti një rol të rëndësishëm në formësimin e një të majte shqiptare, që mbështeste alternativën euroatlantiste.

Si nënkryetar i PS dhe më pas si Ministër i Mbrojtjes apo zëvendësministër i jashtëm, Profesori i njohur i psikologjisë dha kontribut në normalizimin e jetës politike në vend, në zbatimin e një diplomacie pa ndikime partiake dhe mori pjesë aktive në aksionin mbarëkombëtar për zgjidhjen e krizës së të shpërngulurve shqiptarë të Kosovës.

Me ndarjen e tij nga jeta, familja humbi njeriun e saj më të shtrenjtë, Partia Socialiste njërin nga ithtarët e evropianizimit të saj, kurse Partia Demokratike një kundërshtar të denjë politik.


Etiketa: , , ,

Pas