Aktualitet

Ndarja nga jeta e Maks Velos, mesazhi i ndjerë i Ismail dhe Helena Kadares

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:30 - 08/05/20 |
mapo.al

Pas ndarjes nga jeta të arkitektit dhe piktorit të njohur Maks Velo, shprehin ngushellimin e tyre nga Parisi.


Shkrimtari i njohur Ismail Kadare me bashkëshorten e tij Helena, kanë qenë dy miqtë e ngushtë të tij, raporton Memorie.


Nuk ishte e lehte lamtumira me ty Maks Velo. Emri yt do te kerkonte gjithmone kujtesen. Dhe do ta kishte gjithmone ate, te qarte e te ndritshme ashtu siç ishte imazhi yt kur te kishim mes nesh”, – thuhet në mesazhin e Ismail dhe Helena Kadare.


Maks Velo ndërroi jetë një ditë më parë, në moshën 84-vjeçare.Etiketa: , , ,

Pas