Aktualitet

Ndërkombëtarët kundër, Kuvendi voton kreun e AMA, zgjidhet Armela Ymeraj


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:09 - 07/07/21 |
mapo.al

Deputetët e mazhorancës kanë injoruar thirrjet e ndërkombëtarëve për të mos votuar projektvendimet për zgjedhjen e kryetarit të ri të AMA-s.


Në seancën e fundit të kësaj legjislature, Kuvendi votoi me 83 vota pro, Armela Ymeraj Krasniqi si kryetare të AMA-s. Votimi u zhvillua i fshehtë.


Ndërkohë, që në mëngjes, Bashkimi Europian, OSBE dhe Ambasada e Mbretërisë së Bashkuar u kanë bërë thirrje deputetëve që të tërhiqen nga kjo çështje për t’ia lënë në duar legjislaturës së ardhshme në Shtator.Mirëpo, këto thirrje nuk u morën parasysh dhe deputetët votuan sot projektvendimet e rendit të ditës, ndër të cilat edhe për projektvendimin për zgjedhjen e kryetarit të AMA-s, duke mos pritur kështu muajin shtator, kur të konstituohej Kuvendi i ri, për t’i dhënë mundësi opozitës për gjithëpërfshirje dhe konsensus.

Lexo edhe :  Porositë e Bashës - Përfundon mbledhja e grupit parlamentar të PD


LEXO EDHE: Zgjedhja e kreut të AMA-s, Basha: Rama kundër BE-OSBE, harbutëri

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas