Aktualitet

Ndërpritet gara për Prokuror të Përgjithshëm


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:43 - 02/10/19 |
mapo.al

Lulzim Alushaj, kandidati që u skualifikua javën e shkuar nga gara për postin e Kryeprokurorit të Përgjithshëm, ka dorëzuar padinë në Gjykatën e Apelit Administrativ një padi ndaj Këshillit të Lartë të Prokurorisë (KLP).


Alushaj u skualifikua, pasi nuk plotësonte kushtin e pasjes se 15 vjetëve përvojë pune si jurist i spikatur. Kjo do të thotë që procesi bllokohet derisa të shprehet gjykata e apelit administrativ.


Në këto kushte shtyhet edhe intervistimi i tre kandidatëve që kishin mbetur në garë: Fatjona Memçaj, Arta Marku dhe Olsian Çela.Disa ditë më parë kreu i KLP-së Gent Ibrahimi deklaroi se lista e kandidatëve për Prokuror të Përgjithshëm do të miratohej brenda muajit shtator.
1
Etiketa: , , ,

Pas