Aktualitet

Ndërron jetë emiri i Kuvajtit
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:44 - 29/09/20 |
mapo.al

Ndërron jetë në moshën 91-vjeçare, në një spital në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, emiri i Kuvajtit, Sabah al-Ahmad al-Jaber al-Sabah.


Lajmi u dha nga ministri i Çështjeve Mbretërore, Sheiku Ali Jarrah al-Sabah,  i cili njoftoi ndarjen nga jeta të sunduesit të Kuvajtit.


I lindur në vitin 1929, Sheiku Sabah konsiderohet si një ndër arkitektët e politikës së jashtme moderne të Kuvajtit. Ai shërbeu për 40 vjet si ministër i Jashtëm deri në vitin 2003 kur u emërua dhe kryeministër.


Ai mori titullin Emir i Kuvajtit në janar të 2006 pas vdekjes së Sheiku Jaber al-Sabah
Etiketa: ,

Pas