Aktualitet

Ndërron jetë nga koronavirusi ish-zv/kryeministri i Shqipërisë, Bashkim Kopliku


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:54 - 21/11/20 |
mapo.al

Ish-zv.kryeministri dhe ish-zv/ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Bashkim Kopliku ka ndërruar jetë sot nga koronavirusi.


Ai ishte prekur nga virusi dhe ishte në gjendje të rëndë teksa kurohej në spitalin e Durrësit.


Pas disa ditësh luftë me COVID-19 ai ka ndërruar jetë. Kopliku ka qenë një figurë historike e PD, pasi ka qenë zv/kryeministër dhe ministër i brendshëm në qeverinë e parë të udhëhequr nga PD pas vitit 1992.Po ashtu ai është zgjedhur dy herë deputet në parlament si dhe ka mbajtur edhe poste të tjera, ndër të cilat edhe kryetar i Bashkisë së Durrësit.KARRIERA DHE POSTET E BASHKIM KOPLIKUTBashkim Kopliku u lind më 15 korrik 1943 në Shkodër. Ka qenë zëvendëskryeministër i Shqipërisë në periudhën 1992-95, deputet në Kuvendin e Shqipërisë në 1991-97, kryetar i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë në 1996-97, anëtar i kryesisë së PDSH në 1991-97, i dekoruar me “Urdhrin e Lirisë të Klasit të Parë”, nga Presidenti i Shqipërisë në vitin 1993, kryetar i Bashkisë Durrës (Komiteti Ekzekutiv Pluralist Durrës) në 1991-92, kryeinxhinier i URT Durrës në 1990, ka mbajtur pozicione të ndryshme drejtuese në fushën e elektronikës. Është autor i rreth 700 shkrimeve opinion në gazeta të ndryshme.

1


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas