KMR

Ndërtohet hekurudha më e gjatë në botë, ja gjatësia e saj…

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:37 - 31/08/18 |
mapo.al

Edhe pse sot shikohet me prioritet lëvizja me makineritë e kohëve të fundit përsësi ka ardhur një investim i madh në hekurudhë.


Dërgesat provë të mallrave japoneze në Rusi duke përdorur një lidhje detare dhe linja më e gjatë hekurudhore në botë, hekurudha Trans-Siberian, filloi të mërkurën në Yokohama të Japonisë.


“Kjo është një ngjarje e rëndësishme për Rusinë dhe Japoninë. Projekti fjalë për fjalë i lidh dy vendet tona së bashku “, tha Zëvendësministri i Zhvillimit Ekonomik i Rusisë Sergej Gorkov për TASS.


Ai shprehu besimin se projekti “do të bëhet simbol i miqësisë ruso-japoneze dhe një urë midis vendeve tona”.


Zëvendës Ministri i Tokave të Shtetit, Infrastrukturës, Transportit dhe Turizmit, Toshihiro Matsumoto, vuri në dukje se Hekurudha Trans-Siberian (TSR) ka një potencial të madh zhvillimi për Rusinë dhe Japoninë.

“Ne besojmë se kompanitë japoneze janë të interesuara për përdorimin e kësaj rruge, dhe shpresoj se do të arrijmë një mirëkuptim më të thellë midis transportuesve të të dy vendeve në procesin e zbatimit të këtij projekti pilot”, tha ai.

Dërgesat do të kryhen në kontejnerë të pajisur me sensorë të temperaturës, lagështisë dhe dridhjes.

Sipas Hekurudhave Ruse (RZD), kontenieri i parë prej 12 metrash është dërguar këtë muaj nga porti japonez i Kobesë në portin e Vostochny në Primorsky Krai të Rusisë.

Data e përafërt e dërgesës është 1 shtatori 2018, që do të rezultojë në një kohë të përgjithshme udhëtimi prej vetëm 14 ditësh.

Dërgesa e testit të ardhshëm nga Japonia në Rusi përgjatë hekurudhës Trans-Siberian është planifikuar për 31 gusht 2018.

Transporti i tanishëm i mallrave midis Japonisë dhe Rusisë kryesisht përdor rrugët e ajrore dhe detare. Duhen midis 53 dhe 62 ditë për të transportuar mallra nga Japonia në Moskë duke përdorur një rrugë detare që kalon Oqeanin Indian. Rruga e re e mallrave përmes hekurudhës do të ulë ndjeshëm kohën e transportit mes dy vendeve dhe kostot mund të reduktohen deri në 40 përqind.

Hekurudha Trans-Siberian lidh Moskën me Lindjen e Largët Ruse me një kohë udhëtimi prej shtatë ditësh. Është 9,289 në gjatësi dhe përfshin tetë zona kohore.

Image


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas