Aktualitet

Ndryshimet në Kod – Meta: 8 pyetjet drejtuar Venecias për opinion urgjent


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:50 - 26/10/20 |
mapo.al

Presidenti Ilir Meta ka bërë publike pyetjet e drejtuara Komisionit të Venecias për ndryshimet në Kodin Zgjedhor, të cilat ai i konsideron të njëanshme.

Janë tetë pyetje mbi të cilat do të bazohet “opinioni urgjent” i Komisionit të Venecias.


****

1. Sa e rëndësishme është njohja e ligjit për konkurrentët mjaftueshëm para zgjedhjeve?2. Nëse rregullat që kanë të bëjnë në transformimin e votave në mandate, ndryshohen shumë afër zgjedhjeve, a dëmtojnë apo ndikojnë këto ndryshime qëndrueshmërinë e ligjit?


3. A e kompromentojnë këto ndryshime procesin zgjedhor dhe stabilitetin politik?

4. A shkelet parimi i garancive procedurale nëse ndryshime të tilla bëhen në mungesë të një Gjykate Kushtetuese?

5. A kishte ndonjë nevojë shtrënguese për t’i modifikuar në mënyrë të njëanshme?

6. A është kandidimi i kryetarit në 4 qarqe sipas standardeve europiane?

7. A pengojnë rregullat aktuale, futjen e listave të hapura për votuesit?

8. Nëse miratohen listat e hapura, ndërkohë që koalicionet mbeten njësoj, a do të ishte legjislacioni shqiptar në përputhje me kërkesat e  BE-së?

Presidenti Meta iu drejtua Komisionit të Venecias të premten. Risjellim në vëmendje se deri më tani Komisioni i Venecias i ka dhënë të drejtë kreut të shtetit për shkarkimin e tij dhe zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas