Aktualitet

Në Gjirokastër do të restaurohen 30 banesa monument kulture


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:21 - 23/10/21 |
mapo.al

30 banesa karakteristike me statusin monument kulture në Gjirokastër do të restaurohen. Dëmtimet e tyre janë konstatuar nga task-forca e ngritur nga Drejtoria e trashëgimisë kulturore dhe Bashkia e Gjirokastrës.


Pezana Rexha drejtoresha e trashëgimisë kulturore në këtë qytet tregon se po monitorohet gjendja e të gjitha shtëpive pranë kalasë.


“30 banesa që kanë nevojë për ndërhyrje imediate në pjesën e çatisë. Ku është edhe problematika më e madhe. Pjesa më e vështirë është mirëmbajtja e tyre. Kjo është vetëm faza e parë.”Rexha ngre dhe një shqetësim kur thotë se në Gjirokastër ka mungesë të theksuar arkitektësh dhe arkeologësh.
“Gjirokastra ka nevojë për arkitektë. Pa ta është e mbaruar.”Në terren ndodhen dhe një grup të rinjsh që studiojnë për arkitekturë në Tiranë. Ata po bëjnë praktikën dhe po punojnë vullnetarisht për të konstatuar banesat e dëmtuara.” Monitorimi do të vazhdojë nga task-forca. Veç 30 banesave që kanë nevojë për ndërhyrje emergjente priten të restaurohen dhe të tjera.

1


Etiketa:

CLOSE
CLOSE
Pas