Bota

“Ne nuk do të kontrollojmë pandeminë”, deklarata e Shtëpisë së Bardhë që tronditi amerikanët
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:52 - 26/10/20 |
mapo.al

Një pretendim ku thuhej se shefi i Shtëpisë së Bardhë ka deklaruar që SHBA nuk mund të kontrollojë përhapjen e shpejtë të pandemisë është duke lënë në hije përpjekjen e furishme të Presidentit Donald Trump për të kthyer garën e tij të rizgjedhjes me Demokratin Joe Biden në tetë ditët e mbetura.Pas kësaj deklarate, ekspertët mjekësorë u alarmuan pasi sipas tyre, mosrespektimi i masave anti-covid mund të kushtojë jetën e mijra njerëzve.


Edhe pse gjendja e pandemisë në SHBA konsiderohet tejet alarmante, Trump ka vijuar fushatat elektorale me deklarata që binin ndesh me pandeminë.“Ne nuk do të kontrollojmë pandeminë,” tha shefi i Shtëpisë së Bardhë, Meadows Jake Tapper duke argumentuar se faktorët e duhur si terapitë dhe vaksinat duhet të jenë përparësia.


Akuza se Trump po vendos përparësitë e tij politike përpara detyrës të kujdesit për popullin amerikan vijnë ndërsa Presidenti planifikon një javë të furishme të tubimeve të mbushura që shkelin praktikën e distancimit shoqëror./CNN/

Lexo edhe :  Rekord në Itali - 933 viktima dhe mbi 23 mijë raste në 24 orët e fundit

Përshtati: Mapo.al


Etiketa: , , ,

Pas