Kronika

“Me ryshfet në Ministri”/ Interesat e Ndraghetës për biznes në Shqipëri


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:20 - 22/01/21 |
mapo.al

Zbardhen detaje të reja nga mega-operacioni i antimafies italiane të Katanzaros, ku u shkatërrua një grup i Ndragheta-s. Dosja hetimore në ngarkim të grupit kriminal është mbi 1 mijë  faqe.


Gjatw këtij operacioni u arrestuan 50 persona, mes tyre edhe 7 shqiptarë të cilët akuzohen si pjesë e kësaj skeme.


Mes personave të vënë në pranga është dhe një ish-pjesëtar i Guardia di Finanza italiane që në dosje thuhet se kishte lidhje me elementë shqiptarë e me njohje e interesa në Tiranë. Gjithashtu, nga dosja zbulohet se janë nën hetim disa politikanë kalabrezë me interesa sipërmarrje në Shqipëri si dhe europarlamentari, Lorenzo Cesa.Lorenzo Cesa, sipas tyre: “mund të shfrytëzohej për të vendosur lidhje në Shqipërinë për aferat e tyre…”
Në dosje janë mbishume dialogje nga përgjimet ambientale e telefonike të eksponentëve të klaneve mafioze të Ndranghetas kalabreze si; “Grande Aracri”, “Arena”, “Buonaventura” e Aracri”, që veprojnë në Crotone, Isola Capo Rizzo, e Cutro, si dhe sipërmarrës, politikanë, profesionistë e funksionarë publikë.Nëntenenti i Guardia di Finanza që kryente lidhjet e Princit me Shqipërinë
Sipas dosjes hetimore besohet se në krye të këtij grupimi kriminal qëndronte sipërmarrësi kalabrez Antonio Gallo i njohur me nofkën “Princi”, me lidhje të ngushta me të gjithë bosët mafiozë kalabreze, dhe i devotshëm në aferat kriminale të Ndranghetas, me investime në Shqipëri.

Në dokumente zbardhet se nëntenenti i Guardia di Finanza Ercole D’Alesandro, tashmë në pension, i shërbente sipërmarrësit Antonio Gallo me informacione mbi operacionet e policisë italiane, e hetimet e Antimafias duke siguruar një vend pune për djalin e tij në një kompani që Antonio Gallo kishte hapur në Shqipëri.

Ish-nëntenenti i Guadia di Finanza premtonte të gjente çelësat e duhur pranë ministrive shqiptare e Administratës Publike me qëllin hapjen e aktiviteteve sipërmarrëse.

Aktiviteti sipëmarrës në Shqipëri u interesonte dhe politikanëve e funsionarëve kalabrezë Tomaso Brutto e Saverio Brutto, babë e bir.

Tomaso Brutto është këshilltar në komunën e Cattanzaros e Saverio Brutto këshilltar në komunë Simeri Crichi në provincën e Katanzaros.

Tomaso e Saverio Brutto po përpiqeshin të hapnin në Shqipëri një sipërmarrje tip Brico për tregtimin e matarialeve për parandalimin e aksidenteve me aksione të barabarta mes tyre po që shuma fillestare e investimit do të jepej e tëra nga Antonio Gallo.

Marrëveshja e tyre për investime në Shqipëri do të niste më 14 prill 2017 pas takimit të zhvilluar mes politikanit kalabrez Tomaso Brutto e funksionarit të Guardia di Finanza të Catanzaros, Ercole D’Alesandro.

Nga përgjimet e Antimafias, politikani italian Tomasso Brutto ndjehej i siguruar se në këtë aferë ishte ortak dhe financieri Ercole.

Në një tjetër përgjim të Antimafias, në takimin e dytë të zhvilluar mes tyre, më 24 prill 2017, ish-funksionari i Guardia di Finanza Ercole D’Alesandro siguronte se kishte lidhje të mirë me Shqipërinë, dhe se për të bërë biznes duhej paguar ryshfet.

“Duhet të paguash e të paguash një person të vetëm e në nivel Ministrie e vetëm tek njëri aman…” thotë ai në këtë bisedë.

Aktiviteti sipërmarrës i tyre në Shqipëri u inaugurua më 22 qershor 2017 e pikë referuese ishte djali i funksionarit të Guardia di Finanza Ercole D’Alesandro.

Në përgjimet e Guardia di Finanza zbardhet dhe emri i një tjetri eksponenti të lartë të politikës kalabreze, Francesco Talarico sekretar rajonal i Partisë UDC (Bashkimi demokristian) e këshilltar i bilancit në rajonin e Kalabrias.

Në një bisedë mes tij dhe financierit Ercole D’Alesandro, flitet për korrupsionin në Shqipëri.

“Korrupsioni është total” thonë në bisedat me njëri-tjetrin, “bëhet biznes pa tendera”.

Në biseda shfaqet dhe emri i eurodeputetit Lorenzo Cesa që sipas tyre “mund të shfrytëzohej për të vendosur lidhje në Shqipërinë për aferat e tyre… “mjaft që një ministri në Shqipëri t’i japësh…”

Pozicioni i europarlamentarit Lorenzo Cesa, krijon interesa të mëdha për të investuar në Shqipëri e kryesisht në sektorin e sistemit mjekësor, në klinika, spitale në tregtimin e instrumenteve mjekësore etj.

Investimet në Shqipëri ishin shtrirë dhe në sektorin e ndërtimit.

1


Etiketa: , , , ,

Pas