Shëndeti

Nëntë shenjat e ankthit dhe çrregullimit të panikut…
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 23:59 - 12/09/18 |
mapo.al

Ankthi vjen në shumë forma, por të gjitha llojet e ndryshme shpesh kanë disa karakteristika themelore. Simptomat e zakonshme të pothuajse të gjitha çrregullimeve të ankthit janë simptoma psikologjike dhe fizike.Ashtu si shumë probleme të shëndetit mendor, pothuajse të gjithë përjetojnë ankthin herë pas here. Baza reale ose e paarsyeshme e problemit të sasisë dhe frekuencës së ankthit do të përcaktojë vetëm  funksionalitetin e çdo individi individualisht.


Shenjat e ankthit dhe çrregullimit të panikut:
Ndjenja e panikut, frikës dhe parehatiJu shpesh ndjeheni “në buzë” ose një trazirë – një përvojë e humbjes së kontrollit


Ndjenja e shpeshtë e ankthit

Problemet e përqendrimit

Tensioni i muskujve, ndjenja e ndjesisë së shpimit dhe madje edhe dhimbja e butë

Problemet e gjumit

Të përziera, të vjella, dhimbje në stomak, djegie të zorrëve dhe ulcerë të stomakut

Fryma e shkurtër, përvoja e mbytjes

Marramendje, gumëzhimë në vesh

Këto simptoma nuk mbulojnë plotësisht atë që njerëzit përjetojnë në ankth dhe panik. Por patjetër i përkasin spektrit të simptomave më të zakonshme që klientët ankohen.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas