Aktualitet

Netanyahu përsëri në karantinë për shkak të frikës nga COVID-19

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:50 - 02/04/20 |
mapo.al

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu sot u vendos në vetëkarantinë për të dytën herë pasi ka qenë në kontakt me ministrin izraelit të Shëndetësisë, Yaakov Litzman, i cili është diagnostifikuar me koronavirus.


Zyra për media e kryeministrit në një deklaratë tha se bazuar në udhëzimet e mjekut të Netanyahut dhe udhëzimeve të Ministrisë së Shëndetësisë, ai do të shkojë në karantinë deri të mërkurën e ardhshme.


Mediat izraelite po ashtu raportuan se shefi i agjencisë së inteligjencës, Mossad, Yossi Cohen dhe kreu i Ministrisë së Shëndetësisë, Moshe Bar Siman Tov hynë në karantinë pasi gjithashtu ishin në kontakt me ministrin e Shëndetësisë.


Numri i të vdekurve në Izrael nga koronavirusi ka shkuar në 31 me mbi 6.200 infeksione.


Pasi u shfaq për herë të parë në Wuhan të Kinës, në dhjetor, COVID-19 është përhapur në 200 vende dhe rajone të botës./AA/


Etiketa: ,

Pas