Aktualitet

Nga e diela TikTok hiqet nga çdo dyqan aplikacionesh në Amerikë
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:00 - 18/09/20 |
mapo.al

Duke nisur nga dita e diel TikTok do të hiqet nga dyqanet e aplikacioneve amerikane ndërsa Uashingtoni lëviz për të zbatuar urdhra ekzekutivë nga Presidenti Donald Trump që do të synojë gjithashtu WeChat, një aplikacion kinez i mediave sociale.


Departamenti i Tregtisë i SHBA-ve, i cili do të lëshojë porositë, ndaloi së detyruari Apple dhe Google të hiqnin versionet kineze të TikTok dhe WeChat nga dyqanet e tyre të aplikacioneve në Kinë.


Largimet vijnë ndërsa Oracle dhe ByteDance, pronari i TikTok, vazhdojnë bisedimet me administratën Trump se si të zgjidhin shqetësimet e saj rreth aplikacionit. Çdo marrëveshje gjithashtu do të duhet të miratohet nga Pekini.


Oracle dhe ByteDance kanë paraqitur një propozim që do të shihte biznesin global të TikTok të zhvendosur në një kompani të veçantë amerikane, me një bord krejt amerikan dhe një komitet të sigurisë të kryesuar nga një person me lejet e sigurisë qeveritare. Kompania e re fillimisht do të ishte në pronësi të shumicës nga ByteDance, por do të kërkonte të renditej publikisht në SHBA.


Trump tashmë ka ngritur shqetësime në lidhje me pronësinë e vazhdueshme kineze të aplikacionit, ndërsa disa senatorë amerikanë janë ankuar se marrëveshja do të lejojë ByteDance të mbajë kontrollin e algoritmit që zgjedh cilat video t’i shfaqen secilit përdorues.


Heqja e TikTok dhe WeChat nga dyqanet e aplikacioneve në SHBA janë dy urdhrat e parë ekzekutivë të lëshuar nga Z. Trump, i cili tha se kompanitë amerikane do të ndalohen të merren me aplikacionet nga 20 shtatori.

 


Etiketa:

Pas