Aktualitet

Nga Tirana në Has, 8 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:47 - 10/01/21 |
mapo.al

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 8 viktima nga COVID-19 duke e çuar kështu numrin total të viktimave në 1241.Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me virusin e rrezikshëm, 2 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Skrapari, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Cerriku, 1 qytetar nga Fier, 1 qytetar nga Hasi, të moshave 72-86 vjeç.


Ndërkohë nga 2997 testime të kryera kanë rezultuar pozitiv 562 qytetarë (655 raste të reja që ishin një ditë më parë). Po ashtu, lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 321 qytetarë.
Në katër spialet COVID po kurohen 274 pacientë, 23 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:


2997 testime, 321 të shëruar, 562 raste të reja dhe 8 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve, respektoni rregullat për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; vendosni maska mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; kujdesuni për higjenën vetjake.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit paraqitet si vijon:

Janë kryer 2997 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 562 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
172 raste në Tiranë, 41 në Vlorë, 37 në Durrës, 25 në Shkodër, 21 në Sarandaë, 20 në Lushnje, 19 në Kurbin, 18 në Krujë, 17 në Lezhë, nga 16 raste në Fier, Kamëz, 15 në Kavajë, 14 në Berat, 12 në Dibër, 11 në Elbasan, 9 në Divjakë, 7 në Mat, nga 6 raste në Kukës, Delvinë, Ura Vajgurore, Prrenjas, Kuçovë, Vorë, 5 në Cerrik, nga 4 raste në Pukë, Librazhd, Gjirokastër, Bulqizë, nga 3 raste në Has, Pogradec, Vau i Dejës, Selenicë, Patos, nga 2 raste në Mirditë, Rrogozhinë, Mallakastër, Përmet, Tepelenë, Klos, Gramsh, nga 1 rast në Korçë, Devoll, Malësi e Madhe, Shijak, Skrapar, Libohovë.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 321 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 37,648 që nga fillimi i epidemisë.
Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 274 pacientë, 23 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.
Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve 8 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19: 2 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Skrapari, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Cerriku, 1 qytetar nga Fier, 1 qytetar nga Hasi, të moshave 72-86 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë.
Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

Lexo edhe :  Koronavirusi në Kosovë - 7 viktima dhe 296 raste të reja

COVID-19 – Statistika (10 Janar 2021)
Raste të reja ditore 562
Të shëruar në 24 orë 321
Të shtruar në spitale 274
Humbje jete në 24 orë 8
Testime ditore 2997

Testime totale 291,804
Raste pozitive 63,595
Raste të shëruara 37,648
Raste Aktive 24,706
Humbje jete 1241

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 14275
Fier 1805
Shkodër 1336
Durrës 1303
Lezhë 1003
Vlorë 1004
Korçë 902
Elbasan 901
Berat 811
Dibër 520
Gjirokastër 444
Kukës 402

 

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas