Aktualitet

Nga Tirana në Vlorë – 12 viktima nga koronavirusi në Shqipëri


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:00 - 01/12/20 |
mapo.al

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 12 viktima nga COVID-19.


Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me virusin e rrezikshëm, 5 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Elbasani, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Peqini


Ndërkohë që nga 2176 testime të kryera ka patur 832 raste pozitive me koronavirus.

535 persona janë shëruar në 24 orët e fundit.Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 506 pacientë, 39 në terapi intensive, 11 pacientë janë të intubuar.Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:

Ju informojmë për situatën e COVID19 në 24 orët e fundit në vend.

Janë kryer 2.176 testime në 24 orët e fundit, prej të cilave 474 testime janë kryer për arsye depistimi.

Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 832 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

430 raste në Tiranë, 100 raste në Fier, 33 raste në Durrës, 32 raste në Elbasan,

27 raste në Korçë dhe Berat, 21 raste në Kuçovë, 20 raste në Shkodër, 19 raste në Lushnje,

17 raste në Kurbin, 16 raste në Vlorë, 15 raste në Mallakastër, 14 raste në Tropojë,

11 raste në Sarandë, 9 raste në Pogradec, 8 raste në Mat, 6 raste në Kavajë dhe Gramsh,

Lexo edhe :  Koronavirusi në Maqedoninë e Veriut- 26 viktima dhe 171 raste të reja

3 raste në Kukës, Tepelenë, Skrapar, 2 raste në Krujë, Lezhë, Gjirokastër, Përmet,

1 rast në Has, Delvinë, Dibër, Bulqizë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 535 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 19.384 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 506 pacientë, 39 në terapi intensive, 11 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 12 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 5 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Elbasani, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Peqini.

COVID-19 – Statistika (01 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore                         832

Të shëruar ne 24 orë                      535

Të shtruar në spitale                       506

Humbje jete në 24 orë                   12

Testime ditore                                   2.176

 

Testime totale                 192.620

Raste pozitive                         39.014

Raste të shëruara                  19.384

Raste Aktive                            18.808

Humbje jete                               822

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 9827

Durrës 1360

Elbasan 831

Fier  1455

Korçë 999

Vlorë 959

Shkodër 892

Lezhë 725

Berat 606

Kukës 409

Dibër 211

Gjirokastër 534

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas