Aktualitet

Ngjarja tragjike në Greqi / Policia arreston një person


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:26 - 16/05/21 |
mapo.al

Prej ditësh tashmë autoritetet greke janë duke hetuar krimin e rëndë që tronditi Greqinë, ku gjatë një grabitje, mbeti e vdekur 20-vjeçarja Caroline. Rrëfimi i bashkëshortit të viktimës, një 32-vjeçar me profesion pilot i ka dhënë një tjetër trajektore ngjarjes. Ai ka mundur të kujtojë fytyrat e personave që morën pjesë atë mbrëmje në grabitjen e shtëpisë, e që mbytën gruan e tij, në sy të foshnjës së tyre 11-muajshe.


Sipas rrëfimit të 32-vjeçarit, njëri prej grabitësve ishte diku tek 30 vjeç, 1.72 i gjatë, i shëndoshë dhe me ngjyrë. Sipas mediave greke, ai i ka treguar autoriteteve çdo detaj, ngjyrën e syve si dhe tipare të tjera që përputhen me autorin e mundshëm.


Arrestohet gjeorgjianiArrestimi në 24 orët e fundit të një krimineli nga Gjeorgjia në Evros në përpjekjen e tij për të ikur nga Greqia, rihyn në hetimet mikroskopike te EL.AS si një përpjekje për të hedhur dritë mbi vrasjen gjakftohtë të Caroline, 20-vjeçares, të martën në mbrëmje në Glyka Nera, e cila ka tronditur opinionin publik grek.
Sipas “To Vima”, informacioni që kishte dalë – kryesisht nga analiza e ADN – i huaji në fjalë ishte një nga pesë autorët e grabitjes më 7 mars, në një shtëpi në Pikermi ku ata lidhën dhe rrahën një çift të moshuarish dhe ndihmësin shtëpiak.Me drejtuesit e policisë EL.AS që kishin identifikuar ngjashmëritë midis dy incidenteve – në Glyka Nera dhe Pikermi – dhe duke përqendruar interesin e tyre në arsyen pse i huaji i ndaluar nxitoi të ikte në vendin në 24 orët e fundit. Megjithëse vepra penale në të cilën ai dyshohet se është përfshirë kishte ndodhur rreth 70 ditë më parë.Skenari i ri për autorët të krimit

Mediat greke shkruajnë se autoritetet janë duke shqyrtuar disa skenarë për krimin. Njëra prej tyre është që pas krimit, hajdutët lanë makinën disa metra larg shtëpisë së çiftit dhe u larguan në këmbë, përmes parcelave të zonës.

Një tjetër variant, është që tre burrat, që dyshohen se kanë marrë pjesë në krim, kanë bashkëpunuar me një person të katërt të bandës, që i prishte jashtë shtëpisë dhe ky i fundit luante rolin e mbikëqyrjes së zonës. Dyshohet se ai, me anë të një makine, ka mundur të largojë autorët.

Detaje të tjera

Aktualisht, kriminelët kanë marrë gjurmë të ndryshme në ambientet e shtëpisë ku ka ndodhur krimi, si dhe në fytyrën e 20-vjeçares, të cilës, njëri prej autorëve ia ka prekur teksa tentonte ta mbyste. Të dhënat sipas tyre janë dërguar në laboratorët më të mirë të zonës dhe priten përgjigje më të detajuara.

Por, të dhënat e publikuara kanë treguar ngjashmëri gjurmimi për 30 persona, të skeduar edhe më parë nga policia. Në orët e ardhshme, pritet që autoritetet të thellojnë hetimet e kërkimet dhe të ketë rezultate konkrete, shkruajnë mediat e huaja.

 

1


Etiketa:

Pas