Bota

Nigeri: 2.5 milionë fëmijë vuajnë nga kequshqyerja


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:28 - 17/11/20 |
mapo.al

Në Nigeri, rreth 2,5 milionë fëmijë nën moshën 5-vjeçare vuajnë nga kequshqyerja.

Sipas Ministrit të Shtetit për Buxhetin dhe Planifikimin Kombëtar të Nigerisë, Clem Agba,  kequshqyerja mbetet një problematikë, pavarësisht përpjekjeve të qeverisë në vitet e fundit.


Ai ngriti shqetësimin se kjo shifër e bën Nigerinë, vendin me numrin e dytë më të lartë të fëmijëve me probleme të zhvillimit në të gjithë botën.
Agba tha se problemet financiare, të kequshqyerjes dhe zhvillimit ishin në axhendën e qeverisë dhe qeveria është detyruar të krijojë një platformë për të mobilizuar palët për të gjetur një zgjidhje


1Etiketa: , , ,

Share
Mbyll
CLOSE
CLOSE
Pas