Aktualitet

Nikolla pret Drejtorin e Përgjithshëm të Sigurisë së Libanit Abbas Ibrahim


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:39 - 07/10/21 |
mapo.al

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, priti sot pasdite Drejtorin e Përgjithshëm të Sigurisë se Libanit, Gjeneral Major Abbas Ibrahim. Në takim ishte i pranishëm edhe Konsulli i Përgjithshëm i Shqipërisë në Liban, Marc I. Ghorayeb.


Kryetarja Nikolla e falenderoi Gjeneralin Abbas Ibrahim për kontributin e tij shumë të madh për riatdhesimin e fëmijëve dhe të grave shqiptare prej kampeve në Siri si edhe në mbështetjen për personelin shqiptar përgjatë operacioneve të riatdhesimit në terren.


Nikolla vuri në dukje se “Shqipëria i është bashkuar me vendosmëri aleatit tonë strategjik, ShBA, në luftën e papajtueshme kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm. Terrorizmi dhe ekstremizmi i dhunshëm maskohen pas motive fetare, por nuk kanë asgjë të përbashkët me besimin dhe Islamin.”Gjeneral Major Abbas Ibrahim, pasi uroi Nikollën për zgjedhjen Kryetare e Kuvendit, shprehu vlerësimet më të larta për “kontributin e Qeverisë së Shqipërisë për paqen e sigurinë në rajon e më gjerë si edhe për modelin e shkëlqyer të bashkëjetesës e harmonisë midis besimeve fetare që ofron Shqipëria.”
Shqipëria është për dialog e jo konflikt midis qytetërimeve si edhe për bashkëjetesë e harmoni dhe jo urrejtje midis besimeve e komuniteteve fetare dhe për këtë qëllim ofron jo vetëm modelin, por edhe kontributin e saj.1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas