Kryesore

Niseni mëngjesin mirë… që të keni një ditë të suksesshme…

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:38 - 07/10/18 |
mapo.al

Shumica prej nesh e nisin rrugëtimin e ditës në mëngjes, dikush në shkollë, dikush në punë, e disa të tjerë në shtëpi. Për të pasur një ditë të mbarë duhet ta nisësh siç duhet mëngjesin, është shumë e rëndësishme. Për të pasur ditën sa më të mbarë, çdo ditë para orës 10 të mëngjesit duhet të aplikoni këto veprime:


Caktoni qëllimin tuaj të përditshmërisë


Në qetësinë e ditës, para se të filloni të veproni, planifikojeni ditën duke u fokusuar në tre qëllime që dëshironi t’i përmbushni. Bëni këto qëllime prioritete të ditës. Kur e planifikoni ditën me qëllime, keni më shumë gjasë që të ndjeheni më produktiv në fund të saj.


Dëgjoni pak muzikë


Të filloni ditët duke dëgjuar muzikë jo vetëm që do të ju bëjë të zgjoheni më lehtë. Një studim i vitit 2013 gjeti se muzika të bën të ndjehesh mirë. Sipas studiuesve, dy përfitimet më të rëndësishme nga dëgjimi i muzikës janë ‘rregullimi i disponimit’ dhe i vetëdijes.

Pini ujë që në mëngjes…

Trupi juaj zgjohet i dehidratuar, kështu që është e rëndësishme që të pini ujë qysh në mëngjes sapo të zgjoheni. Ju duhet të pini një gotë ujë menjëherë pas gjumit dhe të vazhdoni të pini disa gota të tjera edhe gjatë ditës. Kjo do të ju ndihmojë t’i largoni toksinat nga trupi, duke iu lënë të ndjeheni më pak të uritur.

Bëni ushtrime fizike të lehta

Është mirë që ta filloni ditën duke bërë disa ushtrime të zgjatjes, pasi kjo do të ju ndihmojë që të zgjoheni plotësisht. Revista amerikane Sports Medicine sugjeron të shtoni një sekuencë të ushtrimeve të lehta gjatë mëngjesit.

Buzëqeshni, të jeni sa më pozitivë

Filloni ditën duke buzëqeshur qysh në pasqyrën e banjos. Buzëqeshja do të ketë një efekt pozitiv në qëndrimin tuaj të përgjithshëm dhe mirëqenien. Buzëqeshja ju bën më të arritshëm dhe ju shfaqë më të besueshëm./MAPO.AL/


Etiketa: , ,

Pas