Aktualitet

Nishani: Me Bashën përballë, Rama fiton edhe zgjedhjet e 2025


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:10 - 08/05/21 |
mapo.al

Bujar Nishani, pjesë e lëvizjes dhe zërave brenda Partisë Demokratike që kërkojnë largimin e Lulzim Bashës e cilëson alibi të dobët akuzën e kreut të PD-së se zgjedhjet e 25 prillit u manipuluan dhe u blenë nga ana e Partisë Socialiste.


“Alibi e dobët për t’i ikur përgjegjësisë dhe hapjes së PD. Ky proces, vërtetimi se janë vjedhur zgjedhjet, duhet të vijojë paralelisht me hapjen e partisë. Nëse nuk largohet, do dëmtojë personalitetin e vet, Basha e ka mbyllur ciklin për të qenë një lider politik, u përpoq prej 8 vitesh, ka pasur mbështetjen maksimale dhe nuk e ka realizuar misionin e tij, nuk arriti që të marrë qeverisjen dhe të kryejë programin”, deklaroi Nishani në një intervistë për Report TV.


Ish-Presidenti dhe ish-ministri i Brendshëm i paralajmëron se nëse Basha nuk largohet nga PD, atëherë Rama do të fitojë edhe zgjedhjet e 2025-ës.“Nëse qëndron në këtë pozicion mund ta mbajë vulën apo çelësin e PD, por do dëmtohej edhe më shumë në aspektin personal, por do e zvogëlojë edhe më shumë PD, do rrezikojë rrudhjen e saj dhe Rama do të fitojë edhe në 2025 nëse PD nuk reformohet”, thotë ai.

Lexo edhe :  Basha mbledh Kryesinë e Grupit Parlamentar, çështjet e nxehta


Kusht për reformimin, sipas Nishanit, është dorëheqja e kryetarit të partisë.“Dorëheqja është një akt politik perëndimor dhe nuk ka vetëm vlerën e perceptimit të sjelljes me integritet, por edhe çlirimi nga ngërçi psikologjik që ka struktura dhe opinioni i PD-së. Duhet të sillesh europian duke filluar nga vetja, nuk mund t’u kërkosh të tjerëve të sillen europianë dhe vetë të sillesh sipas modelit afrikan”, vijoi Nishani.

Në lidhje me nismën e mazhorancës për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta, Bujar Nishani thotë se kjo nismë do të dështojë, pasi sipas tij, Presidenti nuk ka kryer asnjë shkelje të rëndë të Kushtetutës.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas