Aktualitet

Nisin hetimet për helmimet në Deçan, mbi 1500 qytetarë në spital


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:26 - 15/07/21 |
mapo.al

Pas helmimeve masive të qytetarëve në Deçan, prokuroria në Pejë ka nisur hetimet, ndërsa ka lëshuar edhe një urdhër për të marrë në pyetje qytetarët.


Zëdhënësi i prokurorisë së Pejës, Shkodran Nikçi ka njoftuar se nga kryeprokurori janë caktuar dy prokurorë për të ndjekur këtë çështje.


“Urdhri i parë ka qenë të bëhet sigurimi i vendit të ngjarjes dhe sigurimi i video-kamerave në atë rajon gjithashtu të merren në pyetje zyrtarë të kompanisë, “Hidromi”, zyrtarë të mjekësisë, të familjeve në Deçan si edhe personave të tjerë që janë qenë pjesë e hetimit”, ka thënë ai.Ndërkohë komuna e Deçanit ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme si pasojë e helmimeve.
Deri tani në qendrën shëndetësore janë regjistruar mbi 1500 persona të cilët kanë kërkuar trajtim mjekësor.Ndërkohë ditën e sotme Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë Petrit Ajeti, pritet të raportojë në lidhje me situatën e krijuar nga helmimi.

1


Etiketa: ,

Pas