Aktualitet

Nisma “Ballkani i Hapur”, Basha: Takime që nuk prodhojnë asgjë përveç fotove


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:01 - 29/07/21 |
mapo.al

Kryedemokrati Lulzim Basha ka komentuar takimin dhe marrëveshjet e arritura gjatë Forumit Rajonal Ekonomik të liderëve politikë të Shqipërisë, Malit të Zi dhe Serbisë ditën e sotme.


Në një deklaratë për mediat me kryetarin e komunës së Bujanocit, Nagip Arifin, Basha tha se këto takime po bëhen gjithnjë e më të shpeshta dhe nuk prodhojnë asgjë të re, përveç fotove.


Sipas Bashës, që lëvizja e lirë në rajon të realizohet, hapi i parë duhet të jetë njohja e ndërsjelltë e Kosovës dhe Serbisë.“Mendoj që takimet po bëhen kaq shpesh, nuk e di se çfarë po prodhojnë, përveç fotove dhe protagonizmit të tepruar. Pozicioni është ai që ka qenë gjithmonë i imi dhe i Partisë Demokratike që lëvizja e lirë në rajon të funksionojë duhet t’i japim fund hipokrizisë dhe të punohet për eliminimin e kërcënimit të fundit për stabilitetin në rajon, njohjen e ndërsjelltë të Kosovës dhe Shqipërisë.Lehtësimi i lëvizjes së lirë është një përparësi dhe synim i të gjitha proceseve integruese ku janë të përfshira vendet e Ballkanit Perëndimor, që nga procesi i integrimit europian. Që kanë dëshirë për të dalë në këto ditë të nxehta vere për të bërë fotografi nuk është një çudi e madhe për mua, por të na kursejnë përsëritjen e një filmi të parë e të stërparë, por po kthehet në një alibi për ngecjen në vend të objektivave që duhet të ketë secili kryeqytet në rajon duke filluar që nga njohja e ndërsjelltë e Kosovës dhe Serbisë.

Partia Demokratike e mbështet dialogun por nuk kemi lënë asnjë dilemë për përfundimin e këtij dialogu, duhet të jetë njohja e ndërsjelltë. Ne jemi të lumtur që SHBA dhe BE janë të qartë përsa i përket këtij objektivi. Dua të theksoj se asnjë takim nuk duhet të shërbejë si alibi për të ikur detyrimeve kushtetuese që ka çdo kryeministër shqiptar për tu kujdesur për fatin e shqiptarëve në Luginën e Preshevës. Fati i tyre i keq është çregjistrimi i shqiptarëve nga vendi i tyre. Nuk e di sa kohë i ka kushtuar Edi Rama kur flet me mikun e tij Vuçiç, dhe nëse shpenzon kohë, e ka mbajtur të fshehur” – u shpreh Basha.

Më herët gjatë ditës së sotme, krerët e Malit të Zi, Shqipërisë dhe Serbisë, Zoran Zaev, Edi Rama dhe Aleksandar Vuçiç nënshkruan 3 memorandume bashkëpunimi gjatë Forumit Rajonal Ekonomik.

Marrëveshja e parë e bashkëpunimit lidhet me mbrojtjet në rast katastrofash për tre vendet.

E dyta kishte të bënte me lehtësimin e import-eksporteve, për të eliminuar barrierat dhe kontribuar në ecurinë ekonomike të vendeve të përfshira.

Ndërsa memorandumi i tretë kishte të bënte me lëvizjen e lirë të njerëzve dhe lejimin e punësimit të lirë në Rajon si dhe lehtësimin e procedurave të përkohshme të qëndrimit. Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama tha se nuk mund të mbetemi peng i së shkuarës.

LEXO EDHE: 

“Ballkani i Hapur” – Tre paktet që u firmosën nga Rama, Zaev e Vuçiç

Basha me kreun e Komunës së Bujanocit: Serbia të ndalë spastrimin etnik

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas