Aktualitet

Një grua në krye të Bashkisë së Lushnjes, komandohet në vend të Fatos Tushes


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:50 - 16/07/21 |
mapo.al

Eriselda Sefa është komanduar nga Këshilli Bashkiak i Lushnjes për të marrë drejtimin e Bashkisë pas arrestimit me urdhër të SPAK të Fatos Tushes, me akuzën e shpërdorimit të detyrës.


Vendimi është marrë ditën e sotme, ku gara fillimisht ishte mes dy nënkryetarëve, Eriselda Sefës dhe Gentian Nushi.


Ky i fundit duke qenë se mban edhe postin e kryetarit të PS për Bashkinë Lushnje u tërheq nga gara, duke lënë mundësinë e votimit vetëm për Eriselda Sefën.Kryebashkiaku i Lushnjes Fatos Tushe u la në burg për shpërdorim detyre në lidhje me një tender abuziv me vlerë 24 mln lekë për rehabilitimin e kanalit ujitës.Menjëherë pas kësaj, Këshilli i Ministrave vendosi shkarkimin e tij nga detyra dhe dy ditë pas këtij vendimi, kryeministri Rama njoftoi edhe përjashtimin e tij nga Partia Socialiste gjatë një takimi që pati me kryebashkiakët socialistë në lidhje me prokurimet publike.1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas