Shëndeti

Një mëngjes i lehtë apo i rëndë? Ja gabimet që bëjmë çdo ditë…
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:14 - 13/09/18 |
mapo.al

“Nëse i ikim mëngjesit, atëherë patjetër që do të bëjmë një zgjedhje jo të duhur për drekë.


Njerëzit që kalojnë mëngjesin, hanë më shumë gjatë ditës”,- thotë Emily Banes, eksperte e dietës në Qendrën Mjekësore Northwest Houston.


Por, këtë gabim e kemi bërë të gjithë të paktën disa herë gjatë jetës sonë, raste të ndodhura për një sërë arsyesh.


Disa persona nuk konsumojnë vaktin e mëngjesit sepse e konsiderojnë atë si një vakt që iu shton oreksin dhe peshën. Një tjetër dilemë për personat që konsumojnë mëngjes është një mëngjes i lehtë apo i rëndë në kalori.


Keni dëgjuar jo në pak raste që t’ju thonë “mos e lini stomakun kurrë bosh, një frut ose një fetë bukë të mban gjithë ditën energjik”.


Por, nga ritmi i ditës dhe për shkak se ora ikën shumë shpejt në mëngjes, ne dalim me stomakun bosh, gjë që nutricionistët ndërkombëtarë e quajnë gabimin e parë të ditës.

Në gazetat botërore gjen artikuj ku thuhet se mëngjeset nuk  janë të domosdoshëm, por nutricionistët këtë fakt e hedhin poshtë.

Se çfarë duhet të konsumojmë për mëngjes, përse duhet të insistojmë për ta përgatitur dhe gabimet që bëjmë ndiqni nutricionisten e ftuar në studion e emisionit “Në shtëpinë tonë”, i cili transmetohet çdo ditë në “Top Channel”.


Etiketa: , , ,

Pas