Një nga drejtuesit kryesorë të klerit mysliman kërkon dialogun ndër-musliman

"Le të largojmë së bashku çdo bisedë për urrejtje, provokim dhe shkishërim dhe të lëmë mënjanë konfliktin e lashtë dhe modern në të gjitha format e tij"

Një nga klerikët islamikë kryesorë në botë bëri thirrje të premten për dialog midis dy rrymave kryesore të besimit për të zgjidhur mosmarrëveshjet sektare, në një fjalim drejtuar liderëve fetarë, përfshirë Papa Françeskun.

Sheikh Ahmed al-Tayeb, imami i madh i xhamisë prestigjioze Al-Azhar të Kajros, një qendër e mësimit sunit, bëri thirrjen e rrallë në Forumin e Dialogut në Bahrein që synon promovimin e harmonisë fetare.

Ndarja kryesore në Islam është midis sunitëve dhe shiitëve dhe thirrja e Tayebit erdhi pasi ndarjet sektare në Lindjen e Mesme kanë përkeqësuar konfliktet rajonale, duke përfshirë Jemenin dhe Sirinë.

“Unë…u bëj thirrje vëllezërve të mi, dijetarëve myslimanë, në mbarë botën e çdo doktrine, sekti dhe shkolle mendimi që të zhvillojnë një dialog islamik,” tha al-Tayeb.

“Le të largojmë së bashku çdo bisedë për urrejtje, provokim dhe shkishërim dhe të lëmë mënjanë konfliktin e lashtë dhe modern në të gjitha format e tij,” shtoi ai.

Al-Tayeb i tha forumit, të organizuar nga Këshilli i Pleqve Mysliman me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe, se fjalët e tij ishin një “thirrje e veçantë për vëllezërit tanë myslimanë shiitë”.

Ai tha se dijetarët e lartë në Al-Azhar dhe Këshilli i Pleqve Myslimanë janë gati të organizojnë një takim “kështu që ne mund të ulemi së bashku në një tryezë të rrumbullakët për të lënë mënjanë dallimet tona dhe për të forcuar unitetin tonë islamik”.

Dallimet janë shtuar nga një grindje e gjatë midis Iranit të dominuar nga shiitë dhe Mbretërisë sunite të Arabisë Saudite, të cilat kanë zhvilluar bisedime në një përpjekje për të përmirësuar lidhjet.

Vërejtjet e Al-Tayeb erdhën një ditë pasi Papa Françesku, udhëheqësi i 1.3 miliardë katolikëve në botë, mbërriti në mbretërinë e Gjirit të Bahreinit në një mision dialogu ndërfetar.

Në vitin 2019, Papa nënshkroi një manifest myslimano-kristian për paqen në Emiratet e Bashkuara Arabe gjatë vizitës së parë papale në rajonin e Gjirit, ku lindi Islami. /Përshtati l.m për Liberale.al/
Fatal error: Uncaught ___C_0: (E_ERROR) Trying to access array offset on value of type bool in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config:252 Stack trace: #0 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(13): ___C_5->_errorHandler(2, 'Trying to acces...', '/home/gazetamap...', 13) #1 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_demo_style() #2 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(74): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_image_size() #3 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(63): JNews\Module\Block\Block_9_View->build_column(Array, 'jeg_col_2o3') #4 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(47): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_column(Array, 'jeg_col_2o3') #5 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/BlockViewAbstract.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_output(Array, 'jeg_col_2o3') #6 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/ModuleViewAbstract.php(165): JNews\Module\Block\BlockViewAbstract->render_module(Array, 'jeg_col_2o3') #7 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(1265): JNews\Module\ModuleViewAbstract->build_module(Array) #8 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(205): JNews\Single\SinglePost->related_post(false) #9 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): JNews\Single\SinglePost->related_post_hook('') #10 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #11 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/plugin.php(474): WP_Hook->do_action(Array) #12 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/fragment/post/single-post-1.php(66): do_action('jnews_single_po...') #13 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(772): require('/home/gazetamap...') #14 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/gazetamap...', false, Array) #15 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/general-template.php(204): locate_template(Array, true, false, Array) #16 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/single.php(16): get_template_part('fragment/post/s...') #17 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/gazetamap...') #18 /home/gazetamapo/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/gazetamap...') #19 /home/gazetamapo/public_html/index.php(17): require('/home/gazetamap...') #20 {main} thrown in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config on line 252