Aktualitet

Një vit pas tërmetit – Rama nga Abu Dabi: Firmosim marrëveshjen për 2 mijë banesa në Durrës
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:53 - 26/11/20 |
mapo.al

Një vit pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit, Shqipëria do të nënshkruajë sot me Emiratet e Bashkuara Arabe marrëveshjen e financimit të 2 mijë apartamenteve të reja në Durrës.Kryeministri Edi Rama, përmes një videoje në “Facebook”, nga Abu Dabi, bëri të ditur se banesat e reja do të ndërtohen në vend të palleteve të shembura në Durrës.


Kreu i qeverisë gjithashtu tha se qeveria shqiptare do të financojë infrastrukturën e lagjes në zonën industriale të Spitallës.
“Rastësia e desh që sot të jem në Abud Dabi për të firmosur financimin e 2000 apartamenteve në Durrës. Princi në atë ditë të zymtë hapi derën e shtëpisë së tij dhe ofroi ndihmë. Ministri i Rindërtimit ka punuar ngushtësisht me inxhinierët e vënë në dispozicion nga princi. Qeveria shqiptare do të financojë infrastrukturën e lagjes në Spitallë ndërsa financuesi i Khalifas do të realizojë banesat e spitallës dhe banesat e reja që do të ndërtohen në vend të pallateve të shembura në Durrës. Sot do të firmosim marrëveshjen mes dy qeverive”, – tha Rama.

Lexo edhe :  “Autorët e 21 Janarit vepruan si terroristë” – Rama: Fajin e ka llumi i drejtësisë

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas