Aktualitet

Njerëzit të “burgosur”, kafshët “pushtojnë” plazhet dhe zonat e banuara

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:56 - 29/04/20 |
mapo.al

Pandemia globale i ka ‘burgosur’ njerëzit nëpër shtëpitë e tyre, duke i ndaluar të qarkullojnë. Por bota shtazore duket se po shfrytezon në maksimum mungesën e humanëve.


Sipas mediave të huaja, disa kafshë të egra morën guximin të eksplorojnë thellë në zonat urbane, madje disa janë gjetur në plazhe e në rrugët e qytetit. Siç shihet në pamjet e mëposhtme një hipopotam i egër u shfaq duke bërë rrëshitje në dallgë, në plazhin e “Ponta do Ouro” në Mozambikë.


The pigs have been roaming free and finding plenty of meals in the neighborhood trash cans


Disa prej tyre janë bërë tani të dukshme, kjo pasi ujërat në përgjithsi janë pastruar si pasojë e veprimtarisë njerëzore.


THAILAND: Hundreds of monkeys in Lopburi, central Thailand, fight over a single banana after coronavirus caused a huge drop in the numbers of tourists who feed them

Qindra majmunë në Lopburi, të Tajlandës qendrore, luftojnë për një banane të vetme. Puma ngjitet drejt një muri në një lagje në Santiago më 24 mars.

CHILE: A puma climbs a wall during the dawn at a neighbourhood before being captured and taken to a zoo, in Santiago on March 24

Kandili i detit shihet duke notuar në kanalin e ujërave të Venecias.

ITALY: A jellyfish swimming in a Venice canal, during the country's lockdown aimed at curbing the spread of the COVID-19 infection

Një hardhucë i egër është parë duke shijuar një zhytje në një pishinë hoteli bosh në Tajland.

A wild monitor lizard

Delfinët notojnë në ngushticën e Bosforit, kjo pasi trafiku i detit pothuajse është ndalur në Stamboll.

TURKEY: Dolphins swim in the Bosphorus Strait, where sea traffic has nearly come to a halt in Istanbul on April 26

Derrat e egër bredhin rrugëve, në kërkim të ushqimit në koshat e plehrave.

 


Etiketa: ,

Pas