Kryesore

Njeriu pa top


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:50 - 05/02/21 |
Mapo.al

Ka shumë personazhe nga filmat klishe e të varfër të kinostudios që i kanë të ngjashmit e tyre të projektuar në ditët tona, dhe natyrisht edhe në politikë.


Nëse shihni Kryeministrin e vendit, i cili thotë prore, se këtë, atë, dhe çdo gjë, e di ai, me siguri ju vjen në mend një refren nga filmi “Njeriu me top”.


Atë e di unë, është filozofia 8 vjeçare e qeverisjes, e theksuar rendshëm në motet e fundit, drejt finishit, teksa pushteti po zbehet dhe konsumi është i përbindshëm.E prapë, për paradoks, tek skadenca po afron, “atë e di unë”, përforcohet.
Atë e di unë për përgjimet e Ndraghetës.Atë e di unë, për integrimin.

Atë e di unë, për ekonominë.

Dhe, kur pyetet nga gazetarët se kush është programi, oferta e qeverisë në zgjedhjet që po vijnë, Kryeministri sërish nuk surprizon.

Atë e di unë, thotë ai.

Sa për postin e Agushit, ka plot që mund të konkurojnë në lirishten e pamatë të rilindjes. Ai mund të jetë secili që e veneron Ramën pa cak, çdokush që thyen një rekord të ri në krahasimet që gjen për të me figurat më të mëdha të historisë dhe kombit.

Ndryshimi i madh me Maton e kinostudios, është se; teksa personazhi me gunë leshi vajiste e bënte gati topin, pra e kishte një ide, një projekt, një synim, një platformë, i ngjashmi i tij sot në politikë, ska asgjë kësodore.

I kanë mbaruar edhe fjalimet. Dhe i janë zvjerdhur batutat.

Matua ynë, jo vetëm nuk ka më barut, por droja është se nuk as top.

Njeriu pa top, është sot oferta e rilindjes për zgjedhet e 25 prillit.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas