Shëndeti

Njihuni me vendet që konsumojnë më shumë çokollatë në botë…


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:23 - 21/11/18 |
mapo.al

Konsumi i çokollatës përmirëson aftësitë njohëse, që mund të rrisë prodhimin e përgjithshëm shkencor të një vendi, si dhe gjithashtu nivele më të larta të inteligjencës nxisin dëshirën për ta konsumuar atë.


Sipas një studimi të realizuar nga Universiteti i Kolumbisë, nëse konsumoni shumë çokollatë keni më shumë mundësi të fitoni një Çmim Nobel.


Në galerinë e mëposhtme do të njiheni me 11 vende që konsumojnë më shumë çokollatë në botë:11-Rusia.  5.3 kg
10-Finlanda, 5.3 kg9-Sllovakia, 5.4 kg

8-Suedia, 5.4 kg

7-Estonia, 6 kg

6-Norvegji, 6.6 kg

5-Britania e Madhe, 7.5 kg

4-Irlanda, 7.5 kg

3-Austria, 7.8 kg

2-Gjermani, 7.9 kg

1- Zvicra, 9 kg

1


Etiketa: , , ,

Pas