KMR

Nuk do ta besoni, por ja disa gjëra që nuk e kishit imagjinuar se do t’i lanit në lavatriçe…
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:27 - 16/08/18 |
mapo.al

Ka disa gjëra që përdorim në jetën e përditshme, të cilat mendojmë se nuk mund të lahen në lavatriçe.


Studimet e fundit kanë renditur disa sende që mund të lahen duke filluar nga kapelet por gjithnjë me ujë të ftohtë.


E njëjta gje edhe për atletet. Vërtet jemi mësuar t’i lajmë në lavatrice, por studimet e fundit tregojnë se ato duhen larë në ujë sa më të vakët, u duhet hequr sholla paraprakisht dhe lidhëset.


Do të habiteni por në lavatriçe tanimë mund të fusni edhe lodrat plastike të fëmijëve. Paraprakisht ato duhet të futen në një qese, dhe duhen graduar në larje delicate. Duhet shmangur në mënyrë absolute temperatura e lartë e ujit në larjen e tyre.


Në lavatrice mund të futen edhe pelushat, dhe dorezat e guzhinës së gatimit.


Në lavatrice mund të lahen edhe jastekët gjithnjë në ujë të ngrohtë. Por shplarja e tyre duhet bërë me ujë të ftohtë para se të kalojnë në procesin e centrifugimit

 


Etiketa: , ,

Pas