Bota

Nuk ka më armë për Arabinë Saudite, Gjermania ndal eksportin

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:50 - 19/11/18 |
mapo.al

Gjermania do të ndalojë shitjen e armëve drejt Arabisë Saudite në shenjë proteste ndaj vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi, përfshirë furnizimet me armë që janë miratuar së fundmi, njoftoi Ministria gjermane e Ekonomisë.


Një zëdhënës i ministrisë tha të hënën se qeveria po vepron me kompanitë që kanë marrë leje në mënyrë që për momentin të mos ketë asnjë eksportim nga Gjermania drejt Arabisë Saudite.


Kjo lëvizje do të bllokojë eksportimin e 20 anijeve të patrullimit. Sipas informacioneve të marra pranë kësaj çështje, dy anije janë gati dhe kantieri detar në shtetin e Mecklenburg-Vorpommern ka filluar punën për prodhimin e tetë të tjerëve, njofton ata.
Etiketa: , , ,

Pas