Aktualitet

Nuk kanë marrë pagën e luftës, punonjësit e një fasonerie në Korçë në protestë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:09 - 13/07/20 |
mapo.al

Në fshatin Qatrom të Korçës një grup punonjësish të një fasonerie kanë dalë të protestojnë se nuk kanë marrë ende pagën e luftës.


Nga 55 punonjës që ka fasoneria, gjysma  e tyre e kanë marrë këtë pagë, pasi janë të regjistruar te një bankë tjetër e nivelit të dytë.


Sipas ekonomistes së firmës procedurat janë kryer brenda afateve dhe gjithçka është referuar pranë Degës së Tatimeve, Korçë.Janë 22 punonjës të cilët nuk e kanë përfituar këtë pagë, pasi te banka e nivelit të dytë ku ata tërheqin pagën u është thënë se fondi është çelur, por nuk është bërë disbursimi i pagës.
Po sipas drejtuesit të bankes së nivelit të dytë ngërçi për t’u zgjidhur është mes ekonomistes së firmës dhe degës së thesarit.Ndërsa drejtuesi i Drejtorisë Rajonale Tatimore Korçë, Tomi Tontonozi bën me dije se nga ana e tyre janë dërguar në thesar të gjithë emrat e punonjësve dhe se fondi për pagën e luftës është aprovuar.

1


Etiketa: , ,

Pas