Aktualitet

Nuk u zgjodh komisioner në KQZ, Bledar Skënderi emërohet drejtor i AKU


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:58 - 07/10/20 |
mapo.al

Bledar Skënderi është emëruar si drejtor i ri i AKU-së.


Emërimi i tij u bë pas shkarkimit nga detyra e Erion Lilit, i cili do vijojë angazhimin e tij brenda strukturave të Ministrisë së Bujqësisë.


Vendimi për shkarkimin e Lilit u mor ditën e sotme në mbledhjen e Këshillit të Ministrave.Kujtojmë se Bledar Skënderi kishte aplikuar si komisioner i KQZ, por u skualifikua pasi Kuvendi votoi Ilirian Celibashin, ish-ministrin socialist, si kreun e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për 7 vitet e ardhshme.Ai u zgjodh me 106 vota pro nga shumica socialiste dhe opozita parlamentare. Ilirjan Celibashi ka drejtuar dhe më parë KQZ –në, në periudhën 2001-2006. Në vitin 2013, Celibashi u zgjodh deputet i PS-së dhe më pas u emërua ministër për Marrëdhëniet me Parlamentin.Ndërkohë me 106 vota u zgjodh zëvëndës komisionere Lealda Pelingu.

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas