Rajoni

Numërohen 80% të votave në Maqedoni, në avantazh Zaev, rezultatet e partive shqiptare


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 00:54 - 16/07/20 |
mapo.al

Në Maqedoninë e Veriut kanë dalë rezultatet e rreth 80% të kutive që janë numëruar. Vihet re diferenca e ngushtë mes LSDM të Zoran Zaev dhe VMRO-DPMNE.


Nga rreth 80 për qind e vendvotimeve prin koalicioni “Mundemi” i udhëhequr nga LSDM-ja prin me 36.54 për qind, VMRO-DPMNE me 35.61 për qind, BDI me 10.06 për qind, dhe koalicioni ASH- Alternativa me 8.31 për qind. Partia e Majta ka 4.03 për qind, PDSH 1.4 për qind dhe Integra 1.37 për qind.


Duket se qeveria e re nuk mund të formohet pa votat e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut.


1
Etiketa: , , ,

Pas