Aktualitet

Nxjerr video nga Vjosa, Di Caprio: Ta shpërndajnë Rama, Basha, Kryemadhi e Meta


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:32 - 30/03/21 |
mapo.al

Aktori i njohur ndërkombëtarisht, Lenardo Di Caprio ka nxjerrë një video të lumit Vjosa duke iu drejtuar me një thirrje liderëve të politikës shqiptare.


Di Caprio kërkon që videoja sensibilizuese të shpërndahet në rrjete sociale dhe nga kryeministri Edi Rama, kryetar i PD, Lulzim Basha, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi dhe Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta.


Aktori i është bashkuar lëvizjes për të shpallur lumin Vjosa Park Kombëtar dhe për ta mbrojur nga HEC-et që rrezikojnë ta shkatërrojnë.Statusi nga Di Caprio:Javën e kaluar, në Ditën Botërore të Ujit, aktivistët në të gjithë Evropën i kërkuan qeverisë shqiptare dhe Komisionit të Bashkimit Evropian të mbështesin Parkun Kombëtar të Vjosës tani.Lumi Vjosa është lumi më i madh i egër në Evropë. Janë 300 kilometra që rrjedhin pandërprerë nga burimi i saj në malet në Greqi në detin Adriatik. Lumi është jetësor e i rëndësishëm për më shumë se 1,100 lloje të peshqve të ujërave të ëmbla dhe është kulturor i rëndësishëm për njerëzit në Shqipëri. Dje, Parlamenti Evropian nxiti autoritetet shqiptare “të krijojnë sa më shpejt të jetë e mundur Parkun Kombëtar Vjosa, duke shtrirë tërë gjatësinë e lumit.”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio)

LEXO EDHE:

Basha shpërndan videon e Vjosës, i përgjigjet ftesës së Di Caprios

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas