Kryesore

Nxorri jashtë gazetaren, Erjon Braçe: Nuk lejoj askënd të tallet me deputetët

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:40 - 21/05/18 |
mapo.al

Deputeti socialist Erjon Braçe ka komentuar ngjarjen e sotme të ndodhur në komisionin për Ekonominë e Financat. Braçe shkruan se xhesti dhe etika e gazetares nuk ishte normale  Dhe në institucionin që ai drejton nuk do të lejonte që të ndodh një gjë e tille.


Postimi i plotë: NUK NDODH KUND NE BOTE!!


1. Une mendoj se; Ne nje mbledhje pune te komisionit per Ekonomine e Financat (cdo komisioni kuvendor xhanem), cilido gazetar duhet te degjoje, nese nuk i mjafton mund edhe te mbaje shenime.
Por kaq. Mbledhja e komisionit per Ekonomine e Financat perfshin spjegime, pyetje e pergjigje, diskutime, kundershtime, votim gjithashtu, por nga deputetet e mes tyre. Ndaj eshte nje mbledhje pune.
Mbledhja e punes e komisionit per Ekonomine e Financat nuk ka se si te jete dialog mes deputeteve e gazetareve apo, batuta te gazetareve me ze e figure, perkunder fjaleve te deputeteve.

Pa me te voglin diskutim, pas mbledhjes, gazetaret kane te gjithe te drejten te pyesin, marrin pergjigje,
te raportojne ne liri te plote, madje te kritikojne, po te duan edhe te shajne ku te duan dhe cilindo deputet, me apo pa arsye, ne media apo profilin e tyre ne te gjitha rrjetet sociale.

Ajo qe ka ndodhur sot gjate mbledhjes se komisionit per Ekonomine e Financat nuk ndodh kerkund ne bote; Nje gazetare, po, per mua “ajo me syze”- nuk eshte gazetare e atashuar prane komisionit ku une drejtoj, per here te dyte e kam vene re sot dhe per fajin tim nuk e di si quhet, e pa te arsyeshme te tallet me fjale e xheste, me ze e me figure i thone, ne mes te mbledhjes me deputetet.

Une e kuptoj qe te vendosesh rregull ne kete vend eshte e veshtire, per shkak te politikane gjithnje, po e pranoj edhe kete. E thashe edhe ne komision sot; Te fajesosh drejtuesin e komisionit perse vijon te drejtoje nje mbledhje normale, eshte aq e tepert sa nuk ka.

Por te bej viktimen nje gazetar qe shkel cdo rregull pune ne nje komision Kuvendor, pastaj etiken me minimale duke i dhene mundesi vetes te abuzoje pa cak me te qenit gazetar terreni,
eshte aq e tepert sa kalon cdo cak.

Gjithe cfare i lexova ne nje status publik, me jep aq te drejte ne sa shkruaj sa edhe konsumova publikisht ne komision!
Nuk ka gazetar ne bote qe e

merr veten me aq te mira sa te nderhyje me ze, fjale e xheste ne nje mbledhje pune deputetesh, per te fyer cilindo prej tyre.
Per asnje motiv, qofte ky edhe motiv qe vjen nga bindjet politike, personale, te drejta, publike ose jo.
Une per vete nuk do ta toleroj kurre.

Pa as me te voglin diskutim, ne nje perballje qe shpesh quhet “konference per shtyp”, gjithkush ka te drejten te bej “betejen” e tij me cilindo politikan qe ka marre persiper te jete perballe medias.
Por me te gjithe njesoj ama!

Per te shpetuar fytyren qe shpesh shfaqet si apolitike.

2. Arsen, une pranoj cilendo kritike por gjithnje ate qe ngrihet mbi te verteten. Mbi gjysma te verteta eshte e veshtire te gjykosh mbi ngjarjen apo sjelljen e kujtdo.


Etiketa: , , ,

Pas