Aktualitet

Obama do të marrë vaksinën anti-COVID dhe do ta filmojë: I besoj kësaj shkence


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:59 - 03/12/20 |
mapo.al

Ish-Presidenti i SHBA, Barack Obama, tha se ai do të marrë një vaksinë të koronavirusit pasi të jetë në dispozicion dhe mund ta filmojë atë për të krijuar besim në SHBA rreth sigurisë së vaksinës.

“Do ta marr dhe mund ta filmoj në mënyrë që njerëzit të dinë që i besoj kësaj shkence”, tha ai gjatë një interviste. “Ajo që nuk kam besim është marrja e Covid”.


Komenti i Obamës erdhi ndërsa sondazhe të shumta zbulojnë se shumë amerikanë janë skeptikë në lidhje me marrjen e një vaksine Covid-19, duke rrezikuar potencialisht përpjekjet e vaksinimit të SHBA për të kontrolluar pandeminë, e cila tani ka marrë të paktën 1.48 milion jetë në të gjithë botën.

Njerëzit me ngjyrë, të cilët kanë qenë të ndikuar në mënyrë disproporcionale nga virusi, në veçanti, duket se janë më pak të etur për ta marrë atë, sipas një sondazhi të fundit të Gallup.Ekspertët mjekësorë thonë se frika e përshkallëzuar për shkak të pandemisë dhe shqetësimeve që Presidenti Donald Trump po u bën presion rregullatorëve për të miratuar një vaksinë para se të jetë gati janë fajtorë për skepticizmin.


Gjatë intervistës, Obama gjithashtu përmendi studimin e Tuskegee, në të cilin burrave me ngjyrë me sifilis nuk iu ofrua trajtim për dekada pasi penicilina u bë e disponueshme në vitet 1940 në mënyrë që studiuesit e qeverisë të mund të studionin efektet afatgjata të sëmundjes.

Unë e kuptoj, historikisht, gjithçka që daton deri në eksperimentet e Tuskegee dhe kështu me radhë, pse komuniteti Afrikano-Amerikan do të kishte një farë skepticizmi,” tha ai. “Por fakti i çështjes është se vaksinat janë arsyeja pse ne nuk kemi më poliomielit. Dhe ato janë arsyeja pse nuk kemi një tufë të tërë fëmijësh që vdesin nga fruthi, lisë dhe sëmundjeve që përdornin për të përcaktuar popullatat dhe komunitetet e tëra“.

Shtetet presin që të shpërndajnë një vaksinë Covid në më pak se dy javë. Moderna dhe Pfizer në fund të muajit të kaluar kërkuan pastrime emergjente nga FDA për vaksinat e tyre Covid-19. Shqyrtimet nga FDA pritet të zgjasin disa javë dhe agjencia ka planifikuar një takim për 10 dhjetor për të diskutuar kërkesën e Pfizer për autorizim.

Një panel i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve votoi 13-1 për t’u dhënë punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe banorëve të institucioneve të kujdesit afatgjatë në SHBA dozat e para të vaksinës koronavirus pasi të jetë pastruar për përdorim publik.

Obama tha se do të bënte një vaksinë nëse Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive të vendit, do të thoshte se ishte e sigurt. Obama tha se ai parashikon që vaksina së pari të vihet në dispozicion për ata që janë më në rrezik. Ai i nxiti ata të bënin një vaksinë.

“Nëse jeni në atë kategori, nëse jeni i moshuar, nëse keni një gjendje të mëparshme, nëse jeni një punonjës i vijës së parë, nëse jeni një punëtor mjekësor, nëse jeni në një dyqan ushqimesh, nëse jeni një përgjigje e parë, ju duhet të merrni atë vaksinë”, tha ai.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas