Aktualitet

OBSH: Katër lloje medikamentesh po testohen kundër koronavirusit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:46 - 27/03/20 |
mapo.al

OBSH ka vendosur që katër trajtimet më premtuese kundër COVID-19 do të testohen në një shkallë globale, me një sistem të mbledhjes së të dhënave në kohë reale për të verifikuar efektivitetin e tyre.


Pandemia e koronavirusit po çon në një nga provat më të mëdha klinike globale që janë provuar ndonjëherë. Nisma quhet SOLIDARITET dhe përfshin ilaçe ekzistuese dhe të përdorura për shembull  kundër HIV dhe Ebola, dhe mund të kryhen në mijëra spitale në të gjithë botën, pa komplikime të veçanta për personelin mjekësor që po përballet me krizën më të madhe shëndetësore të kësaj shekull.


Në 80 përqind të rasteve, koronavirusi shkakton simptoma të buta të cilat nuk e bëjnë të domosdoshëm shtrimin në spital, por për rastet e mbetura me simptoma më shqetësuese ose të rënda, shtrimi në spital ndonjëherë është i pashmangshëm. Pacientët më të rrezikuar mund të zhvillojnë pneumoni të rrezikshme, e cila duhet të trajtohet në njësitë e kujdesit intensiv, shpesh duke përdorur intubimin për të lehtësuar frymëmarrjen. Trajtimet kërkojnë kohë, duke pritur që sistemi imunitar të mposht sëmundjen.


Një shtrim në spital pra mund të zgjasë disa javë, dhe kjo ndërlikon menaxhimin e shumë pacientëve, sepse ka pak vende në repartet e ndihmës së shpejtë. Ilaçet më efektive në trajtimin e COVID-19 mund të kontribuojnë jashtëzakonisht shumë në uljen e kohës së shtrimit në spital, duke lejuar profesionistët e kujdesit shëndetësor të trajtojnë shumë më shumë pacientë, duke shmangur mbingarkesën në spitale.


Që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit, mjekët dhe studiuesit kanë vlerësuar dhe eksperimentuar në një shkallë të vogël me dhjetëra ilaçe të ndryshme, tashmë të disponueshme dhe të zhvilluara për sëmundje të tjera. Disa teste doli të jenë të pasuksesshme, të tjerët pak më premtuese.  Prandaj OBSH dëshiron të përqendrojë vëmendjen në katër trajtime dhe t’u ofrojë mjekëve një platformë në internet ku ata mund të ndajnë përvojat e tyre, në mënyrë që të mbledhin të dhënat sa më shpejt që të jetë e mundur.

Clorochina e idrossiclorochina janë dy ilaçe që janë përdorur për gati një shekull për të parandaluar dhe trajtuar malarien. Disa teste laboratorike  kanë treguar njëfarë efekti të këtyre ilaçeve, por dozat e nevojshme për të marrë rezultate të konsiderueshme janë të larta dhe kjo mund të çojë në toksicitet.

Një tjetër ilaç është Kaletra. Një hulumtim – i kryer në Kinë mbi 199 pacientë dhe i botuar në revistën shkencore NEJM – shpjegon se nuk zbuloi ndonjë dallim të veçantë në trajtimin e pacientëve me këtë ilaç. Sidoqoftë, studimi specifikon që ilaçi ishte përdorur në një fazë të përparuar të COVID-19, kur pacientët kishin zhvilluar simptoma shumë serioze.

Një tjetër trajtim përfshin përdorimin e lopinavir dhe ritonavir me interferon beta. Një trajtim i ngjashëm është provuar tashmë kundër MERS. Sidoqoftë, përdorimi i interferonit beta është i rrezikshëm në pacientët me COVID-19, sepse mund të zvogëlojë aftësinë e sistemit imunitar për të kundërshtuar përhapjen e koronavirusit në trup.

Remdesivir është zhvilluar nga kompania farmaceutike Gilead kundër Ebola, por pa qenë aq efektive sa shpresohej në testet në terren gjithsesi ai mbetet ende inkurajues.
Ashtu si me ilaçet e tjera të ngjashme, remdesivir mund të jetë efektiv veçanërisht nëse administrohet pas shfaqjes së simptomave të para, duke zvogëluar rrezikun e përkeqësimit.

OBSH do të monitorojë të dhënat, pasi arrijnë përmes portalit, dhe do të ndërhyjë për të rafinuar kërkimet, mundësisht të përjashtojë një nga katër trajtimet ose të shtojë ilaçe të reja eksperimentale. Sa më shumë mjekë, spitale dhe institucione do të marrin pjesë duke shkëmbyer përvoja mbi mijëra pacientë, aq më shumë sistemi do të jetë i dobishëm për të kuptuar se te cilat zgjidhje duhet të përqendrohen.


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas