Aktualitet

OBSH: Po zhvillohen 108 vaksina të mundshme kundër Covid-19 në të gjithë botën

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:29 - 05/05/20 |
mapo.al

Organizata Botërore e Shëndetit ka deklaruar se 108 vaksina të mundshme kundër Covid-19 janë në zhvillim në të gjithë botën, sipas dokumenteve të postuar në faqen e saj të internetit.


Tetë nga vaksinat e mundshme janë miratuar për provat klinike.


Instituti i Kombëtar të Shëndetësisë (NIH) në SHBA ishte i pari që filloi testimin te njeriu më 16 mars.


Grupe nga e gjithë bota po kryejnë vlerësimin para-klinik, përfshirë Universitetin e Tokios, Universitetin Tulane, Universitetin e Albertës dhe Universitetin e Pittsburgh.


Në total janë 100 grupe, nga 96 në 30 Prill, sipas OBSH.

Deri më tani në të gjithën botën janë shënuar 252 mijë viktima dhe janë regjistruar mbi 3,6 milion të infektuar.


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas