Aktualitet

OBSH rekomandon ilaçin e parë kundër Covid-19


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:55 - 24/09/21 |
mapo.al

Organizata Botërore e Shëndetit rekomandoi të parin ilaç për përdorim tek të infektuarit me koronavirus.


Bëhet fjalë për kombinimin e ilaçeve me antitrupa Casirivimab dhe Imdevimab, e para e prodhuar nga firma amerikane Rixheneron dhe e dyta nga zvicerania Rosh.


Nga provat e kryera, përdorimi i këtij kombinimi ul rrezikun e shtrimit në spital dhe redukton ndjeshëm kohëzgjatjen e simptomave të infektimit tek pacientët që kanë premisa për ta kaluar në gjendje të rënduar infeksionin, siç janë të pavaksinuarit, të moshuarit dhe personat organizmi i të cilëve nuk zhvillon dot anti-trupa në mënyrë natyrale.Në një vit e gjysmë pandemi, OBSH ka rekomanduar vetëm përdorimin e vaksinave për imunizimin e popullsisë kundër koronavirusit.Shifrat e pandemisë janë nën kontroll në Shtetet e Bashkuara, vendet e Bashkimit Europian e Britaninë e Madhe. Ndërsa Rusia shënoi një rekord të ri prej 828 viktimash ditore për gjithë periudhën e pandemisë, teksa infektimet ruajnë tendencën rënëse.

Lexo edhe :  Monitorimi - Rimbursime të pakta për të prekurit nga COVID gjatë pandemisë


4


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas