Aktualitet

Ofendoi futbollistin shqiptar, UEFA nis hetimin disiplinor për Arnautoviç


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:30 - 15/06/21 |
mapo.al

Marko Arnautoviç i befasoi të gjithë kur pasi realizoi golin e tretë në fitoren ndaj Maqedonisë së Veriut iu drejtua me ofendime Ezgjan Aliovskit, futbollistit shqiptar.


U kuptua pak në atë moment se çfarë kishte ndodhur, por më pas edhe vetë futbollisti i Austrisë pranoi gabimin që kishte bërë dhe kërkoi falje, e cila mesa duket nuk do të kalojë aq lehtë, të paktën nga UEFA.


Institucioni më i lartë i futbollit në Europë ka bërë të ditur se ka nisur një hetim disiplinor ndaj sulmuesit.Një inspektor etik dhe i disiplinës është emëruar për të zhvilluar një hetim në lidhje me çështjen në të cilën është përfshirë lojtari”.
Ndërkohë, Federata e Maqedonisë së Veriut bëri të ditur se i ka dërguar një letër UEFA-s, ku kërkohet dënimi ndaj futbollistit.“Jemi kundër nacionalizmit, diskriminimit dhe të gjitha formave të tjera të ofendimeve që nuk kanë të bëjnë me futbollin. Dënojmë shfryrjen nacionaliste që bëri Arnautovic ndaj Alioskit”.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas