Aktualitet

Opozita kërkon mbledhjen e Këshillit Politik, Gjiknuri i vendos kushte


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:57 - 17/06/20 |
mapo.al

Opozita ka kërkuar mbledhjen e Këshillit Politik në orën 17:00. Në përgjigje, bashkëkryetar i Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri e kushtëzon mbledhjen me qartësimin e kornizës së diskutimit, duke kërkuar që opozita të vijë me propozime konkrete për çështjet e mbetura pezull mes tyre.


Qëndrimi i PS


1. Ne lidhje me propozimin per formulen e emerimit te KQZ si dhe mekanizmat e vendimarrjes qe propozuar u shprehem kunder dhe nuk mund te diskutohen me ne mbledhjen e radhes. E gjykojme nje propozim jashte marreveshjes dhe tradites parlamentare per rolin e Kuvendit ne zgjedhjen e KQZ. Per kete çështje do te diskutojme pasi te na sillni paraprakisht nje propozim tjeter qe respekton faktin qe Kuvendi eshte sovran ne zgjedhjen e organit te KQZ duke siguruar edhe konsultimet dhe dakordesimet ne lidhje me emrat qe plotesojne kriteret dhe kane miratimin tuaj. Pra, e theksoj vetem nese sillni propozim te ri bazuar ne keto parime mund te vazhdoje ky diskutim.2. Per pikat e tjera ju lutem specifikoni cilat jane ato perfshire propozimet alternative qe keni duke i derguar paraprakisht me qellim qe ti japim zgjidhje ne mbledhjen e radhes dhe mos humbim kohe me debate te kota. Pra, vetem pas ketij qartesimi mund te konfirmoj mbledhjen e radhes ne çdo kohe.

Lexo edhe :  Komisioni i Ligjeve miraton zgjatjen e afateve të VettingutTakimi i së martës, (16 qershor 2020), ishte paralajmëruar se do të përmbyllte draftin e reformës zgjedhore, por duket se palët bënë hapa pas duke prishur konsensusin e arritur në pikën e emërimit të anëtarëve të komisioneve zgjedhore.Një qëndrim i ri u vendos mbi tryezë nga opozita jashtëparlamentare, ku kërkohet që përzgjedhja e anëtarëve të Komisionit Rregullator dhe KAS të mos bëhet nga Parlamenti, por nga Avokati i Popullit!

Në propozimin e opozitës kërkohet që në institucionin e AP të ngrihet një strukturë e posaçme me 5 anëtarë jo deputet, 3 nga mazhoranca dhe 2 nga opozita e bashkuar!

Por ky formulim nuk është pranuar nga përfaqësuesi i mazhorancës, Damian Gjiknuri duke deklaruar se riformatimi i KQZ nuk mund të bëhet jashtë parlamentit.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas