Aktualitet

Osmani në Samit: Krimet e kryera nga regjimi i Millosheviçit janë gjenocid


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:01 - 17/05/21 |
mapo.al

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, në fjalën e saj në Samitin në Brdo-Brijun ka folur në lidhje me perspektivën e BE-së dhe marrëdhënieve fqinjësore në rajon.


Osmani ka theksuar se nuk mund të kalohet në kapitujt vijues përpara se të lexohen dhe kuptohen plotësisht kapitujt e mëparshëm.


Ndër të tjera ajo është shprehur se nëse është e nevojshme pranimi i së vërtetës për atë që ka ndodhur në rajon.“Kur flasim për atë se çfarë ndodhi në të vërtetë me viktimat, të mbijetuarit, të zhdukurit nga luftërat. Dhe më e rëndësishmja, kur flasim mbi atë se pse nuk janë prapa hekurave autorët e këtyre krimeve të neveritshme të kryera nga regjimi i Millosheviqit. Përtej detyrës sime si Presidente e qytetarëve të Republikës së Kosovës, është detyrë morale dhe njerëzore e imja të flas të vërtetën mbi atë se çfarë ka ndodhur në vendin tonë. Krimet e kryera nga regjimi i Millosheviqit t’i quajmë me emrin e tyre të vërtetë: Krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe gjenocid. Dhe, më e rëndësishmja është të kërkojmë nga fqinji ynë verior, Serbia, të sjellë para drejtësisë autorët e këtyre krimeve të tmerrshme kundër civilëve të pafajshëm”, ka thënë Osmani.

Lexo edhe :  Grenell: Qytetarët e Ballkanit meritojnë një president amerikan që mendon për ta


Sipas saj në vend të përgjegjësisë po ndodh mohimi dhe revizionizmi historik i asaj që ndodhi gjatë viteve të 90-ta në rajon.LEXO EDHE:

Tensione në takimin e Brdo-Brijunit, Vjosa Osmani përplaset me Vuçiç

1


Etiketa: , , ,

Pas