Aktualitet

Pa masa koronavirusi/ Suedia vendi me rastet më të ulëta


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:32 - 10/09/20 |
mapo.al

Suedia, si pak vende në botë vendosi të mos marrë masa drastike ndaj popullsisë së saj për të frenuar përhapjen e koronavirusit.


Në javën e fundit në Suedi u kryen një numër rekord testesh, nga të cilat vetëm 1.2% dolën pozitive.


Strategjia e ndejkur nga Suedia mori kritika të ashpra brenda dhe jashtë vendit pasi numri i vdekjeve ishte i madh gjatë pranverës por zyrtarët e OBSH-së kanë vlerësuar se situata ka qenë nën kontroll.“Qëllimi i qasjes tonë është që vetë njerëzit të kuptojnë nevojën për të ndjekur rekomandimet dhe udhëzimet që ekzistojnë”, tha Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Suedeze të Shëndetësisë Johan Carlson në një konferencë për shtyp.
Ndërsa shumë vende kanë ndryshuar rregullat dhe kufizimet e bllokimit, Carlson tha se udhëzimet suedeze janë krijuar që të jenë të lehta për t’u kuptuar dhe mbajtur për një periudhë të zgjatur.Në Suedi kanë humbur jetën më shumë se 5800 persona për shkak të koronavirusit, shifër më e lartë se sa vendet e tjera nordike, por më e ulët se Italia, Spanja dhe Britania e Madhe.

“Strategjia jonë ka qenë e qëndrueshme dhe e qëndrueshme. Ne ndoshta kemi një rrezik më të ulët të përhapjes këtu krahasuar me vendet e tjera, ”tha Jonas Ludvigsson, profesor i epidemiologjisë në Karolinska Institutet, duke shtuar se Suedia ka të ngjarë të kishte një nivel më të lartë të imunitetit në popullatë sesa shumica e vendeve.

1


Etiketa: , ,

Pas