Aktualitet

Pacientit i pritet këmba e gabuar, ndodh në një spital në Austri


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:43 - 22/05/21 |
mapo.al

Një burri të moshuar i është prerë këmba e gabuar gjatë operacionit. Lajmi është konfirmuar nga një spital në Austri


82-vjeçarit do t’i hiqej këmba e majtë të martën, por në vend të kësaj, për shkak të “gabimit njerëzor” u amputua mbi gju këmba e djathtë, tha Klinika Freistadt të premten.


Gabimi ndodhi pasi një punonjës i spitalit gabimisht vendosi një shenjë para operacionit në këmbën e gabuar, tha spitali.Ishte e enjte në mëngjes, ku gjatë mjekimit të plagës, u zbulua gabimi tragjik, i shkaktuar nga gabimi njerëzor”, tha një deklaratë nga klinika, e cila ndodhet afër kufirit të Austrisë me Republikën Çeke.Pacienti vuante nga “gjendje të shumta mjekësore” dhe sëmundjet prekën të dyja këmbët. Pas gabimit, burrit iu desh të hiqte edhe këmbën e duhur.“Një kombinim katastrofik i rrethanave çoi në heqjen e këmbës së djathtë të pacientit në vend të të majtës”, thuhej në deklaratën e spitalit.

Familja e burrit është informuar dhe atyre u është ofruar mbështetje psikologjike, ndërsa spitali gjithashtu i ka dërguar prokurorit publik të rajonit detajet e incidentit.

“Ne do të bëjmë gjithçka për të zbardhur çështjen, për të hetuar të gjitha proceset e brendshme dhe për t’i analizuar ato në mënyrë kritike. Çdo hap i nevojshëm do të merret menjëherë,” thuhej në deklaratë, ndërsa kirurgu i përfshirë nuk është aktualisht në detyrë.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas